|
Product Details:
|
| Material: | SKD61 | Hardness: | 48-52HRC |
|---|---|---|---|
| Accuracy: | +/-0.01mm | Surface Treatment: | Polish |
| Merits: | Long-life | Application: | Plastic Mould |
| Highlight: | Wear Resistant Cnc Turned Components,Alloy Steel Cnc Turned Components,Black Coating Cnc Turned Components |
||
| Material | SKD61 |
| Hardness | 48-52 HRC or Depend on the material |
| Heat treatment | Available |
| Service | Made-to-order |
| Surface treatment | TiCN, TiN, Aitain, Ticrn, nitriding, Black oxygened, Black coating etc available |
| Closest tolerance | ± 0.002mm |
| Polishness | Ra0.6 |
| Axiality | 0.005mm |
| Verticality | 0.005mm |
SENLAN Precision Parts Co.,Ltd. main business range is customized ejector pins, punches, insert pins, cavity pins, core pins, mold core, and other mould accessories and die parts etc.
Payment terms: T/T, Paypal, Western Union, 50% deposit, balance before shipment is available
| Testing machine | Digital Height Gauge, caliper, Coordinate measuring machine, projection machine, roughness tester, hardness tester and so on |
| QC Process | 1) Technicians self-check in production 2) Engineer spot check in production 3) QC inspects after mass production finished 4) International sales who were trained the technical know-how spot check before shipping |
| Main Markets | North America, South America, Eastern Europe, West Europe, North Europe, South Europe, South Asia, Africa |
| Package | Coated with anticorrosive oil, packed in carton box with bubble wrap, together with QA report |
| Express | DHL, FedEx, UPS, TNT, by Sea |
Contact Person: Miss. Merry
Tel: +8618666474704
Fax: 86-769-81875281