|
Product Details:
|
| Part Name: | Thread Mold Cores | Hardness: | 48~54 HRC |
|---|---|---|---|
| Tolerence: | +/-0.01-0.005mm | Usge: | Injection Mold |
| Size: | Customized | Color: | Silver/Yellow |
| Highlight: | 48 HRC Thread Mold Cores,M2 Thread Mold Cores,CNC Process Precision Mould Parts |
||
Threaded core is manually placed inside the mould tool and once the part is moulded, the moulding with the core still inside is removed from the moulding machine. The operator then removes the core from the threaded core moulding, often with a power tool. There will most likely be 2 threaded cores, so that the machine can carry on moulding with one core while the operator removes the other thread core from the part.
| Material | Brass/M2 |
|---|---|
| Hardness | 48-52HRC |
| Heat treatment | Available |
| Service | Made-to-order |
| Surface treatment | / |
| Closest tolerance | ± 0.01mm |
| Polishness | Ra0.6 |
| Axiality | 0.01mm |
| Verticality | 0.01mm |
SENLAN has strict quality control system from the raw material incoming to finished products outgoing. Our mould parts are guaranteed high precision, high polished and long service life.
Package: Coated with anticorrosive oil, packed in carton box
Delivery: Delivery time is usually 7-15 working days for type of ejector pin, specific time is according to quantity.
Shipping: We ship using express such as DHL, UPS, FEDEX etc. or according to customer's requirement. It takes about 3-5 days to arrive your front door, and proof of shipments are provided with a shipping or tracking number. And we ship by ocean shipment for larger quantity items, it will be economic for customers.
Contact Person: Miss. Merry
Tel: +8618666474704
Fax: 86-769-81875281