|
Product Details:
|
| Product Name: | Mold Core Pins | Material: | S136 |
|---|---|---|---|
| Hardness: | 50-52HRC | Tolerance: | +/-0.01mm |
| Application: | Plastic Mould | Dimensions: | As Per Drawings |
| Highlight: | precision mold components,injection molded parts,Precision Mould Core Pins |
||
Our precision mold core pins are manufactured using imported CNC, OD grinder, and ID grinder equipment to ensure consistent altitude, uniformity, and interchangeability. For specialized applications, we offer surface treatments including TIN and DLC to enhance wear resistance and extend service life.
| Material | 1.2343 |
| Hardness | 43-48HRC |
| Heat treatment | Available |
| Service | Made-to-order |
| Surface treatment | TiCN, TiN, Aitain, Ticrn, nitriding, Black oxygened, Black coating etc available |
| Closest tolerance | ±0.01mm |
| Polishness | Ra0.6 |
| Axiality | 0.005mm |
| Verticality | 0.005mm |
Mold core and cavity components serve as the heart of the mold, where quality, surface finish, and fit directly impact overall mold performance. We utilize S136 from ASSAB with exceptional polishing capabilities for cavity manufacturing.
Our product portfolio includes plastic mold core pins and inserts, movable core components, and related precision components. These are widely utilized across medical, cosmetics, automotive die-casting, daily packaging, electronic appliances, and automation industries.
Automobile parts, medical equipment, daily necessities packaging, cosmetic packaging, and related industrial applications.
| (1) Highly polished finish | 6-8 micro finish |
| (2) Precision form ground | Close diameter tolerance ±0.005mm |
| (3) Common fractional sizes | Available up to 3 1/2″ long |
| (4) Material specification | M-2 high speed steel 60-63 Rockwell C |
| (5) Custom sizes | Made to order up to 1″ diameter |
| (6) Custom hardness | RC 64-65 and triple drawn available on request |
Payment: T/T, PayPal, Western Union (50% deposit, balance before shipment)
Packaging: Coated with anticorrosive oil, packed in carton boxes
Shipping: DHL, TNT, FedEx available
We offer a comprehensive range of products to meet your requirements and look forward to establishing a successful business relationship. Please contact us with any questions.
Contact Person: Miss. Merry
Tel: +8618666474704
Fax: 86-769-81875281