|
Product Details:
|
| Parts Name: | Slider Mold Parts | Hardness: | 48~52 HRC |
|---|---|---|---|
| Product Type: | Mutual Mold Parts | Processing: | Wire Cutting,Gun Drill |
| Usage: | Die Casting Mold | Size: | Customized |
| Tolerence: | +/-0.01 | Color: | Silver |
| Highlight: | Slider Precision Mould Parts,52 HRC Injection Mold Slider,Precision Mould Parts For EDM |
||
Slide mold parts mechanisms are typically composed of a few basic components including a forming surface, slider body, guide pin, wedge, press block and wear plate. During operation, the injection mold slider is subject to wear and tear and surface nitriding will often be performed to minimize some of the damage and preserve the components longer. Although, the most interesting part of working with a slider is producing complex geometries, an additional challenge is being able to prevent displacement that may occur from the pressure generated throughout the injection molding process.
| Material | P20 |
|---|---|
| Hardness | 48-52HRC |
| Heat treatment | Available |
| Service | Made-to-order |
| Surface treatment | / |
| Closest tolerance | ± 0.01mm |
| Polishness | Ra0.6 |
| Axiality | 0.01mm |
| Verticality | 0.01mm |
SENLAN has strict quality control system from the raw material incoming to finished products outgoing. Our mould parts are guaranteed high precision, high polished and long service life.
Package: Coated with anticorrosive oil, packed in carton box
Delivery: Delivery time is usually 7-15 working days for type of ejector pin, specific time is according to quantity.
Shipping: We ship using express such as DHL, UPS, FEDEX etc. or according to customer's requirement. It takes about 3-5 days to arrive your front door, and proof of shipments are provided with a shipping or tracking number. And we ship by ocean shipment for larger quantity items, it will be economic for customers.
Contact Person: Miss. Merry
Tel: +8618666474704
Fax: 86-769-81875281