|
Product Details:
|
| Parts Name: | Mold Inserts | Tolerance: | +/-0.01mm |
|---|---|---|---|
| Parallelism: | 0.01mm | Material: | STAVAX |
| Application: | Plastic Mould | Size: | Customized |
| Highlight: | STAVAX Molded Precision Components,Core Inserts Precision Mould Components,0.01mm Mold Core Inserts |
||
STAVAX Precision Mould Parts Mold Core Inserts For Plastic Moulding
| Material | STAVAX |
|---|---|
| Hardness | 50-52HRC |
| Heat treatment | Available |
| Service | Made-to-order |
| Surface treatment | TiCN, TiN, TiALM, Ticrn, nitriding, Black oxygened, Black coating etc available |
| Closest tolerance | ± 0.05mm |
| Polishness | Ra0.6 |
| Axiality | 0.005mm |
| Verticality | 0.005mm |
We manufacture precise mould components, non-standard or customized mould spare parts according to customers' drawings as per GB, DIN, JIS and AISI international industrial standards.
Medical/Packaging/Aerospace/Electronics/Die casting dies/Bottle cap/Auto/Cosmetic etc.
PDF/DWG/DXF/IGS/STEP, etc
T/T, Paypal, Western Union, 50% deposit, balance before shipment is available
PE bag with anticorrosive oil, foaming film with carton, or wooden box according to customer's requirement
Delivery time is usually 7-15 working days for type of ejector pin, specific time is according to quantity
We ship using express such as DHL, UPS, FEDEX etc. or according to customer's requirement. It takes about 3-5 days to arrive your front door, and proof of shipments are provided with a shipping or tracking number. We ship by ocean shipment for larger quantity items, which is more economical for customers.
You are always welcome to send us the inquiry and all the questions that you are interested in, we will reply you as soon as possible.
Contact Person: Miss. Merry
Tel: +8618666474704
Fax: 86-769-81875281