|
Product Details:
|
| Parts Name: | Threaded Core | Tolerance: | +/-0.01mm |
|---|---|---|---|
| Parallelism: | 0.01mm | Material: | S136 |
| Application: | Plastic Mould | Size: | Customized |
| Highlight: | 0.01mm Plastic Mould Components,50HRC Plastic Mould Components,S136 Unscrewing Mold Core |
||
Unscrewing molding is a specialized injection molding process that incorporates movement and rotation within the mold technology to produce threaded components. This method is essential for plastic parts such as caps and closures with detailed threads that cannot be removed using standard knock-off methods.
| Material | S136 |
|---|---|
| Hardness | 48-50HRC |
| Heat Treatment | Available |
| Service | Made-to-order |
| Surface Treatment | TiCN, TiN, TiALM, Ticrn, nitriding, Black oxygened, Black coating etc available |
| Closest Tolerance | ±0.05mm |
| Polishness | Ra0.6 |
| Axiality | 0.005mm |
| Verticality | 0.005mm |
We manufacture precise mould components, non-standard or customized mould spare parts according to customers' drawings as per GB, DIN, JIS and AISI international industrial standards.
Medical / Packaging / Aerospace / Electronics / Die casting dies / Bottle cap / Auto / Cosmetic etc.
PDF / DWG / DXF / IGS / STEP, etc.
T/T, Paypal, Western Union
50% deposit, balance before shipment available
PE bag with anticorrosive oil, foaming film with carton, or wooden box according to customer's requirement
7-15 working days for standard ejector pins
Specific time according to quantity
DHL, UPS, FEDEX etc. (3-5 days)
Ocean shipment for larger quantities
Proof of shipment with tracking number provided
You are always welcome to send us inquiries and questions about products you're interested in. We will reply as soon as possible.
Contact Person: Miss. Merry
Tel: +8618666474704
Fax: 86-769-81875281