|
Product Details:
|
| Product Name: | Mold Core Pins | Material: | 1.1730 |
|---|---|---|---|
| Tolerance: | +/-0.01mm | Application: | Plastic Mould |
| Dimensions: | As Per Drawings | ||
| Highlight: | core pin injection molding,core pin die casting |
||
| Material | 1.1730 |
|---|---|
| Hardness | / |
| Heat treatment | Available |
| Service | Made-to-order |
| Surface treatment | / |
| Closest tolerance | ±0.01mm |
| Polishness | Ra0.6 |
| Axiality | 0.005mm |
| Verticality | 0.005mm |
| (1) Highly polished finish 6-8 micro finish |
| (2) Precision form ground to close diameter tolerance ±0.005mm |
| (3) Common fractional sizes available up to 3 1/2″ long |
| (4) M-2 high speed steel 60-63 Rockwell C |
| (5) Custom sizes can be made to order up to 1″ diameter |
| (6) Custom hardness RC 64-65 and triple drawn available on request |
Contact Person: Miss. Merry
Tel: +8618666474704
Fax: 86-769-81875281