|
Product Details:
|
| Part Name: | Cooling Connector | Color: | Yellow |
|---|---|---|---|
| Size: | Standard | Machining: | Gun Drilling |
| Hardness: | 45HRC | Closest Tolerance: | + - 0.005mm |
| Highlight: | Cooling Connector,45HRC Cooling Connector,Brass Precision Mould Parts |
||
Material: Brass
The joint structure related to the cooling water circuit of the mold features a tapered inclined surface locking mechanism. This design ensures complete and secure locking on the processing mold, providing reliable performance in cooling applications.
| Material | Brass |
|---|---|
| Hardness | 45HRC |
| Heat Treatment | Available |
| Service | Made-to-order |
| Surface Treatment | / |
| Closest Tolerance | ±0.005mm |
| Polishness | Ra0.6 |
| Axiality | 0.005mm |
| Verticality | 0.005mm |
| Production Process | Description |
|---|---|
| 3D Design/Samples For Quotation | According to customer request or samples for quotation |
| Negotiations | Including price of mold components, product weight, payment terms, lifetime, delivery, etc. |
| Purchasing Order | After customer confirms mold design and quotation |
| Making Mold Components | Confirm drawing, perform DFM, mold flows, and detailed mold design agreed with customer |
| Production Schedule | Weekly progress updates with pictures provided to customer |
| Sample Shoot | Provide test samples (1-2 pieces) for confirmation, then mass production |
| Package | Carton boxes for parts, or as required |
| Delivery | Deliver goods by air or sea express |
Contact Person: Miss. Merry
Tel: +8618666474704
Fax: 86-769-81875281