|
Product Details:
|
| Parts Name: | Mold Cooling Joint | Shaping Mode: | Plastic Molding Die |
|---|---|---|---|
| Application: | Car, Household Appliances, Furniture, Commodity, Electronic | Color: | Yellow |
| Size: | Customized Or OEM | Material: | Brass |
| Hardness: | 45HRC | Process: | Cnc Milling |
| Highlight: | Brass Precision Mold Cooling Joint,Brass Precision Mold Cooling Joint,OEM Brass Mold Joint Connectors |
||
Senlan Mould Parts Co., Ltd., as a China precision mould parts manufacturer and mould coupling supplier, specializes in the production of precision mould parts and custom precision mould parts. Our product range includes: thimble, core needle, punch, blade thimble, thimble sleeve, mold date stamp/date insert components, guide pins, guide bushes, positioning components, mold cooling series, non-standard precision parts, plastic mold parts, stamping mold parts, and medical mold parts. We welcome custom orders and inquiries.
| Material | Brass |
|---|---|
| Hardness | 45HRC |
| Heat Treatment | Available |
| Service | Made-to-order |
| Surface Treatment | / |
| Closest Tolerance | ± 0.005mm |
| Polishness | Ra0.6 |
| Axiality | 0.005mm |
| Verticality | 0.005mm |
| Production Process | Description |
|---|---|
| 3D Design/Samples For Quotation | According to customer request or samples for quotation |
| Negotiations | Including price of mold components for cores & cavities, product weight, payment, lifetime, delivery, etc. |
| Purchasing Order | After customer confirms mold design and quotation |
| Making Mold Components | Confirm drawing, start DFM, mold flows and mold detail agreed with customer, start production |
| Production Schedule | Weekly mold progress feedback with pictures |
| Sample Shoot | Provide mold components test samples for confirmation (1-2 pieces), get signature sample, mass production |
| Package | Cartons box for parts, or as required |
| Delivery | Deliver goods by air or by sea. Express |
Contact Person: Miss. Merry
Tel: +8618666474704
Fax: 86-769-81875281