|
Product Details:
|
| Product Name: | Precision Mould Parts | Material: | NAK80 |
|---|---|---|---|
| Tolerance: | +/-0.01mm | Application: | Plastic Moulding |
| Dimensions: | As Per Drawings | Parallelism: | 0.01mm |
| Highlight: | EDM Machining Precision Mold Components,NAK80 Precision Mold Components,NAK80 Precision Mould Parts |
||
| Material | NAK80 |
|---|---|
| Hardness | 37-43HRC |
| Heat Treatment | Available |
| Service | Made-to-order |
| Surface Treatment | / |
| Closest Tolerance | ±0.01mm |
| Polishness | Ra0.6 |
| Axiality | 0.01mm |
| Verticality | 0.01mm |
| Highly polished finish | 6-8 micro finish |
| Precision form ground | Close diameter tolerance ±0.005mm |
| Common sizes | Fractional sizes available up to 3 1/2″ long |
| Material specification | M-2 high speed steel 60-63 Rockwell C |
| Custom capabilities | Custom sizes up to 1″ diameter |
| Special requests | Custom hardness RC 64-65 and triple drawn available |
Contact Person: Miss. Merry
Tel: +8618666474704
Fax: 86-769-81875281