|
Product Details:
|
| Part Name: | Stripper Insert | Hardness: | 50-52Hrc |
|---|---|---|---|
| Color: | Silver | Process: | Cnc Milling/EDM |
| Type: | Other Machining Services | Tolerence: | +/-0.01-0.005mm |
| Highlight: | Precision Mould Parts Stripper Insert,Standard Mould Parts Stripper Insert,Cnc milling Stripper Insert Mold Parts |
||
| Material | S7 |
|---|---|
| Hardness | 48-52HRC |
| Heat treatment | Available |
| Service | Made-to-order |
| Surface treatment | / |
| Closest tolerance | ± 0.01mm |
| Polishness | Ra0.6 |
| Axiality | 0.01mm |
| Verticality | 0.01mm |
SENLAN has strict quality control system from the raw material incoming to finished products outgoing. Our mould parts are guaranteed high precision, high polished and long service life.
Package: Coated with anticorrosive oil, packed in carton box
Delivery: Delivery time is usually 7-15 working days for type of ejector pin, specific time is according to quantity
Shipping: We ship using express such as DHL, UPS, FEDEX etc. or according to customer's requirement. It takes about 3-5 days to arrive your front door, and proof of shipments are provided with a shipping or tracking number. We ship by ocean shipment for larger quantity items, it will be economic for customers.
Contact Person: Miss. Merry
Tel: +8618666474704
Fax: 86-769-81875281