|
Product Details:
|
| Tolerance: | +/-0.01-0.005mm | Size: | Customized |
|---|---|---|---|
| Equipment: | CNC Machine Centres | Applicable Industries: | Manufacturing Plant, Machinery Repair Shops, Automotive Indust |
| Shape: | Spur | Precision Grade: | JIS3-5/DIN7-9 |
| Highlight: | Fast Gear 56HRC,Fast Gear 58HRC,SKH51 Custom Gear |
||
SKH51 Gear High Strength Custom CNC Fast Gear Bridge 56-58HRC For Differential Motor
| Product Name | Custom Gears |
|---|---|
| Model | Gear Module: M0.3-M6.0 / DP20-DP80 Pulley: Standard or Custom size (ex: S3M, 2GT, AT5, HTD5M, XL) |
| Precision Grade | JIS 3-5 / DIN 7-9 |
| Material | Brass, C45 steel, Stainless steel, Copper, Aluminum, Alloy, PE, PVC, POM, etc. |
| Tolerance | 0.001mm - 0.01mm - 0.1mm |
| Finish | Shot, Sand blasting, Heat treatment, Annealing, Tempering, Polishing, Anodizing, etc. |
Digital Height Gauge, Micrometer caliper, Caliper, Gear measuring machine, Projection machine, Hardness tester, etc.
| Material | 1.2083 |
|---|---|
| Hardness | 48-52HRC |
| Heat Treatment | Available |
| Service | Made-to-order |
| Closest Tolerance | ± 0.002mm |
| Polishness | Ra0.6 |
| Axiality | 0.005mm |
| Verticality | 0.005mm |
SENLAN has strict quality control system from the raw material incoming to finished products outgoing. Our mould parts are guaranteed high precision, high polished and long service life.
Below are our main quality inspection items in the whole production process:
Package: Coated with anticorrosive oil, packed in carton box
Delivery: Delivery time is usually 7-15 working days for type of ejector pin, specific time is according to quantity
Shipping: We ship using express such as DHL, UPS, FEDEX etc. or according to customer's requirement. It takes about 3-5 days to arrive your front door, and proof of shipments are provided with a shipping or tracking number. And we ship by ocean shipment for larger quantity items, it will be economic for customers
Contact Person: Miss. Merry
Tel: +8618666474704
Fax: 86-769-81875281