|
Product Details:
|
| Product Name: | Punch Pins | Material: | Tungsten Carbide |
|---|---|---|---|
| Tolerance: | +/-0.01mm | Hardness: | 60-80HRC |
| Application: | Stamping Punch Die | Dimensions: | Customized |
| Highlight: | 0.01mm Die Punch Pins,Tungsten Carbide Die Punch Pins,0.01mm Precision Mould Parts |
||
Carbide Punches will increase productivity by reducing replacement tooling cost and downtime. Piercing, shaving, forming, extrusion punches and burnishers per print. Specials and standards from .030″ to 6″ in diameter. Senlan Carbide Tungsten Carbide Punches will increase productivity by reducing replacement tooling cost and downtime. Punches manufactured in carbide can improve the quality of your product and extend the life of your tooling. Working with you, to supply you with carbide components for your Die Set Assembly.
| Material | Tungsten Carbide |
|---|---|
| Hardness | 60-80HRC or Depend on the material |
| Heat treatment | Available |
| Service | Made-to-order |
| Surface treatment | TiCN, TiN, Aitain, Ticrn, nitriding, Black oxygened, Black coating etc available |
| Closest tolerance | ± 0.01mm |
| Polishness | Ra0.6 |
| Axiality | 0.005mm |
| Verticality | 0.005mm |
Contact Person: Miss. Merry
Tel: +8618666474704
Fax: 86-769-81875281