|
Product Details:
|
| Product Name: | Punch Pins | Material: | M2 |
|---|---|---|---|
| Tolerance: | +/-0.01mm | Hardness: | 60-62HRC |
| Application: | Stamping Punch Die | Dimensions: | Customized |
| Highlight: | Precision Die Punch Pin,M2 Die Punch Pins,62HRC Punch Tooling |
||
Precision Die Punch Pins M2 HSS Punch Toolings Insert Pin Tool With TIN
We have supplied thousands of different styles, shapes and grades of high speed steel die punch pins tools, and other precision components to meet the strictest requirements of hundreds of various industries. This experience results in: Quality, Precision and Low cost.
SELAN continues to set the standard for the highest caliber of perfection for standard and custom tooling and components. A sampling of the diverse industries we serve and provide tooling for includes: injection molding manufacturers; industrial and electronic manufacturers; medical, pharmaceutical, and dental manufacturers; automotive and aircraft manufacturers; and civilian ammunition manufacturers; electronics and appliance manufacturers; HVAC manufacturers with Fin Die tooling; and beverage manufacturers with Can-End Tooling.
| Material | M2 |
|---|---|
| Hardness | 60-62HRC or Depend on the material |
| Heat treatment | Available |
| Service | Made-to-order |
| Surface treatment | TiCN, TiN, Aitain, Ticrn, nitriding, Black oxygened, Black coating etc available |
| Closest tolerance | ± 0.01mm |
| Polishness | Ra0.6 |
| Axiality | 0.005mm |
| Verticality | 0.005mm |
Contact Person: Miss. Merry
Tel: +8618666474704
Fax: 86-769-81875281