|
Product Details:
|
| Product Name: | Plastic Mold Parts | Material: | 1.2344 |
|---|---|---|---|
| Hardness: | 46~52 HRC | Tolerence: | +/-0.01mm |
| Color: | Black | Surface Treat: | Nitriding |
| Size: | Customer Size Accepted | ||
| Highlight: | CNC Machining Precision Mold Parts,1.2344 Nitride Thread Insert,Injection Mould Parts Thread Insert |
||
CNC Machining Precision Mold Parts/1.2344 Nitride Thread Insert/Injection Mould Parts
Our products include: auto die-casting mold core pins and inserts, plastic mold core pins and inserts, movable core components, etc. They are widely used in medical, cosmetics, automotive die-casting, daily packaging, electronic appliances and automation industries.
We pay special attention to materials and durability of the inserts. Years of machining experience, high-quality imported materials, advanced imported machining equipment, leading testing equipment, and comprehensive delivery quality management system ensure high-quality product components.
| Material | 1.2344 |
|---|---|
| Hardness | 46-52HRC or Depend on the material |
| Heat treatment | Available |
| Service | Made-to-order |
| Surface treatment | Nitriding |
| Tolerance | ±0.01mm |
| Polishness | Ra0.6 |
| Axiality | 0.005mm |
| Verticality | 0.005mm |
Manufacturing & inspection capacity in steel, stainless and copper materials for precision mould parts, cavity pins, core pins, punches, ejector sleeves, CNC machining parts, etc.
Services: CNC machining, CNC milling, Sodick EDM, Sodick wire-cut, OD grinding, ID grinding, surface grinding, thread grinding, polishing, etc.
Industries Served: Medical, Packaging, Aerospace, Electronic.
Contact Person: Miss. Merry
Tel: +8618666474704
Fax: 86-769-81875281