|
Product Details:
|
| Key Word: | Threaded Core | Material: | Stavax |
|---|---|---|---|
| Hardness: | 48-52HRC | Tolerance: | +/-0.01-0.005mm |
| Application Filed: | Medical/Packaging/Aerospace/Electronics/ Die Casting | Drawing Format: | Pdf/Dwg/Dxf/Igs/Step,etc |
| Specification: | Custimized | Color: | Silver/Black |
| Highlight: | 0.005mm Tolerence Threaded Core,Mould Parts Threaded Inserts,Non Standard Stavax Threaded Inserts |
||
Non-standard Stavax High Precision Threaded Inserts/Threaded Core with 0.005mm Tolerance For Plastic Mould Parts
Moulding threaded plastic injection mouldings is a specialized part of the plastic injection moulding process. The main challenge with threaded mouldings is removing the moulding from the moulding tool. Internal threads require a rotating core that unscrews from the part. Unscrewing molds are used for plastic parts that have threads or ridges that cannot be easily injected using the standard knockout method. In these molds, the parts are unscrewed from the mold to avoid thread damage.
| Material | Stavax |
|---|---|
| Hardness | 48-52HRC |
| Heat treatment | Available |
| Service | Made-to-order |
| Surface treatment | / |
| Closest tolerance | ± 0.01mm |
| Polishness | Ra0.6 |
| Axiality | 0.01mm |
| Verticality | 0.01mm |
| Item | Description |
|---|---|
| Product Name | Threaded core |
| Material | SKD61, S136, SKH51, Stainless steel:304,316. Steel:carbon steel. Aluminum alloy:6061,6063. |
| Surface Treatment | Nitriding, TIN, Anodizing, Polishing, Powder coating, Passivation, Sandblasting, Nickel plating, Zinc plating, Chrome plating, Heat treatment, Oxidation |
| Application | Electronic, auto, electric appliance, electrical machine, toy, medical treatment, spare metal parts, loudspeaker box, furniture and fitness equipment and other industries. |
| Design | According to customer drawing or sample |
| Equipments | CNC punching machine, CNC milling machine, CNC turning machine, CNC machining center, Automatic lathe, Linear cutting, Grinding machine etc. |
| Packing | Inner-Plastic Bag; Outer -Standard Carton Box. |
| File Format | Solidworks, Pro/Engineer, Auto CAD, PDF, JPG, DXF, IGS |
| Service | Warm and quick response service provided by the professional Export Sales Team with many years' experience in handling exports to the US, Europe, Japan and other countries and regions. |
Contact Person: Miss. Merry
Tel: +8618666474704
Fax: 86-769-81875281