|
Product Details:
|
| Material: | M340/S136/STAVAX | Hardness: | 48-52HRC |
|---|---|---|---|
| Polishness: | Ra0.6 | Runner: | Hot Runner |
| Certification: | ISO | ||
| Highlight: | Hot Runner Injection Mould Components,Medical Injection Mold Components,Precision Medical Mould Parts |
||
| Material | M340/S136/STAVAX |
|---|---|
| Hardness | 48-52HRC |
| Heat Treatment | Available |
| Service | Made-to-order |
| Surface Treatment | / |
| Closest Tolerance | ±0.002mm |
| Polishness | Ra0.6 |
| Axiality | 0.005mm |
| Verticality | 0.005mm |
Our products include plastic mold core pins and inserts, movable core components, and more. They are widely used in medical, cosmetics, automotive die-casting, daily packaging, electronic appliances, automation, and other industries.
Manufacturing & Inspection: Steel, stainless and copper materials for precision mould parts, cavity pins, core pins, punches, ejector sleeves, CNC machining parts.
Services: CNC machining, CNC milling, Sodick EDM, Sodick wire-cut, OD grinding, ID grinding, surface grinding, thread grinding, polishing.
Industries Served: Medical, Packaging, Aerospace, Electronic.
Automobile parts, medical equipment, daily necessities packaging, cosmetic packaging, and more.
Payment: T/T, PayPal, Western Union - 50% deposit, balance before shipment
Packaging: Coated with anti-corrosive oil, packed in carton boxes
Shipping: DHL, TNT, FedEx available
We have numerous items that may match your requirements and look forward to establishing a business relationship with you!
For any questions, please feel free to contact us at any time.
Contact Person: Miss. Merry
Tel: +8618666474704
Fax: 86-769-81875281