|
Product Details:
|
| Part Name: | Rifle Wire | Material: | SKD61/SKH51 |
|---|---|---|---|
| Hardness: | 48~54 HRC | Tolerance: | +/-0.01mm |
| Application: | Injection Molding | Parallelism: | 0.01mm |
| Concentricity: | 0.01mm | Color: | Silver/Yellow |
| Highlight: | SKD61 Mold Parts Rifle Wire,SKH51 Mold Parts Rifle Wire,Plastic Injection Mould Rifle Wire |
||
SKH51/SKD61 High Quality Mold Parts Rifle Wire for Cross-Rifle Tube of Plastic Injection Mould. Our products include plastic mold core pins and inserts, movable core components, and are widely used in medical, cosmetics, automotive die-casting, daily packaging, electronic appliances, automation and other industries.
| Parameter | Specification |
|---|---|
| Material | Stavax |
| Hardness | 46-52HRC |
| Heat treatment | Available |
| Service | Made-to-order |
| Surface treatment | / |
| Closest tolerance | ±0.01mm |
| Polishness | Ra0.6 |
| Axiality | 0.01mm |
| Verticality | 0.01mm |
| Feature | Description |
|---|---|
| Product name | SKD61 Plastic Mould Parts Cavity Inserts For Daily Packaging Bottle Cap Mould |
| Material | SKD61/S136/SKD11/SKH51/Aluminum/Brass/Bronze/Copper/Plastic/Steel/Titanium/Zinc |
| High precision | ±0.005mm-0.01mm |
| Surface treatment | Nitriding, TIN, TiALN, TiCN, Anodizing, Painting, Electroplating, Silk screen etc |
| Color | Customized Color |
| MOQ | 1 Piece |
| OEM/ODM | OEM ODM Non-Standard Machining/Milling/Turning parts |
Packing details: Packaged by carton or wooden case
Delivery details: 15 working days
Automobile parts, medical, daily necessities packaging, cosmetic packaging, etc.
Sales Team: Only with teamwork can leadership be maintained. Team spirit is a company's core competitiveness. Only team can lead the way, only strong team can go further.
Main Products: SENLAN manufactures a full line of standard and customized ejector pins, punches, insert pins, cavity pins, core pins, mold core, and other mould accessories and die parts.
Q: Are you a Manufacturer or a Trading company?
A: We are manufacturer in Guangdong China and have foreign trading experience 10 years.
Q: Do you support ODM/OEM OR customize?
A: Yes, ODM/OEM or customization are available.
Q: Are the samples free of charge?
A: Samples aren't free, but we can send you the samples by DHL, FEDEX or TNT as soon as when we finish the first sample.
Q: What conditions are needed to order your products?
A: You need to provide 3D/2D drawing, material, tolerance, surface treatment and other technical requirements, especially according to customer requirements.
Q: What payment terms do you accept?
A: We accept T/T, L/C, Paypal, terms.
Q: How do you control product quality?
A: We have five quality staff who control material eligibility before production, monitor each procedure during processing, and ensure every product is eligible before shipping.
Contact Person: Miss. Merry
Tel: +8618666474704
Fax: 86-769-81875281