|
Product Details:
|
| Product Name: | Mold Core Pins | Material: | H13 |
|---|---|---|---|
| Tolerance: | +/-0.01mm | Application: | Plastic Mold |
| Dimensions: | As Per Drawings | Parallelism: | 0.01mm |
| Concentricity: | 0.01mm | ||
| Highlight: | core pin injection molding,core pin die casting |
||
H13 TiAlN Coated Mold Core Pins Cavity Pins For Plastic Injection Molding
Our products continue to set industry standards in tooling technology against which all others are compared. We're also developing global product platforms that provide reliability to our multinational customers, while allowing for regional customization. And through rigorous, continuous quality assurance and control measures, we ensure the superior quality and design of every product we provide.
| Material | H13 |
|---|---|
| Hardness | 48-52HRC |
| Heat treatment | Available |
| Service | Made-to-order |
| Surface treatment | TiAlN Coated |
| Closest tolerance | ±0.01mm |
| Polishness | Ra0.6 |
| Axiality | 0.01mm |
| Verticality | 0.01mm |
Our products including: plastic mold core pins and inserts, movable core components, etc. They are widely used in medical, cosmetics, automotive die-casting, daily packaging, electronic appliances and automation and other industries.
Manufacturing & inspection capacity in steel, stainless and copper materials for precision mould parts, Cavity pins, core pins, Punches, Ejector sleeve, CNC machining parts etc.
Services: CNC machining, CNC Milling, Sodick EDM, Sodick Wire-cut, OD grinding, ID grinding, Surface grinding, Thread grinding, Polishing etc.
Industries Served: Medical/Packaging/Aerospace/Electronic
Automobile parts, medical, daily necessities packaging, cosmetic packaging, etc.
| Highly polished finish | 6-8 micro finish |
| Precision form ground to close diameter tolerance | ±0.005mm |
| Common fractional sizes available | Up to 3 1/2″ long |
| M-2 high speed steel | 60-63 Rockwell C |
| Custom sizes available | Up to 1″ diameter |
| Custom hardness | RC 64-65 and triple drawn available on request |
How to order?
Payment Terms: T/T, Paypal, Western Union, 50% deposit, balance before shipment is available
Package: Coated with anticorrosive oil, packed in carton box
Shipment Ways: DHL, TNT, Fedex are available
I think a lot of items will match your interest, and really hope to establish business relationship with you!
Any questions, please feel free to contact me at any time.
Contact Person: Miss. Merry
Tel: +8618666474704
Fax: 86-769-81875281