|
Product Details:
|
| Product Name: | Precision Mould Parts | Material: | S45C |
|---|---|---|---|
| Tolerance: | +/-0.01mm | Application: | Plastic Mold |
| Dimensions: | As Per Drawings | Parallelism: | 0.01mm |
| Concentricity: | 0.01mm | ||
| Highlight: | precision mold components,injection molded parts,S45C Cnc Machine Parts |
||
We produce high repeatability and high interchangeability parts according to customer provided drawings, including high polishing requirements mold parts and machined parts. Tolerance can achieve +/-0.005mm.
| Material | S45C |
| Heat treatment | Available |
| Service | Made-to-order |
| Closest tolerance | ±0.01mm |
| Polishness | Ra0.6 |
| Axiality | 0.01mm |
| Verticality | 0.01mm |
Our products include: plastic mold core pins and inserts, movable core components, etc. They are widely used in medical, cosmetics, automotive die-casting, daily packaging, electronic appliances and automation industries.
Automobile parts, medical, daily necessities packaging, cosmetic packaging, etc.
Payment Terms: T/T, Paypal, Western Union - 50% deposit, balance before shipment
Package: Coated with anticorrosive oil, packed in carton box
Shipment: DHL, TNT, Fedex available
For efficient processing, please provide:
NDA available for intellectual property and confidential files.
Contact Person: Miss. Merry
Tel: +8618666474704
Fax: 86-769-81875281