|
Product Details:
|
| Product Name: | Precision Mould Parts | Material: | 1.2343 |
|---|---|---|---|
| Tolerance: | +/-0.01mm | Application: | Plastic Mould |
| Dimensions: | As Per Drawings | Parallelism: | 0.01mm |
| Concentricity: | 0.01mm | ||
| Highlight: | precision mold components,injection molded parts,High Precision Mold Parts |
||
1.2343 Precision Mould Parts Plastic Mould Components With Wire Cut Process
We are sensitive enough in material handling, precision and craftsmanship. All materials used in the production do the best of change and treatment. The process of mould parts are completely done and used latest technology. We have enough experience, knowledge and feasibility studies in mould parts structures.
After delivering mould parts to customers, we will track and make a survey of mould performance, mould parts data and project information to customers, which greatly guarantees our future track and after-sales service.
| Material | 1.2343 |
|---|---|
| Hardness | 48-52HRC |
| Heat treatment | Available |
| Service | Made-to-order |
| Surface treatment | / |
| Closest tolerance | ±0.01mm |
| Polishness | Ra0.6 |
| Axiality | 0.01mm |
| Verticality | 0.01mm |
Our products including: plastic mold core pins and inserts, movable core components, etc. They are widely used in medical, cosmetics, automotive die-casting, daily packaging, electronic appliances and automation and other industries.
Manufacturing & inspection capacity in steel, stainless and copper materials for precision mould parts, cavity pins, core pins, punches, ejector sleeve, CNC machining parts etc.
CNC machining, CNC Milling, Sodick EDM, Sodick Wire-cut, OD grinding, ID grinding, Surface grinding, Thread grinding, Polishing etc.
Medical, Packaging, Aerospace, Electronic
Automobile parts, medical, daily necessities packaging, cosmetic packaging, etc.
To make the inquiry efficient and without confusion, please provide the following details:
Payment Terms: T/T, Paypal, Western Union, 50% deposit, balance before shipment is available
Package: Coated with anticorrosive oil, packed in carton box
Shipment Ways: DHL, TNT, Fedex are available
I think a lot of items will match your interest, and really hope to establish business relationship with you! Any questions, please feel free to contact me at any time.
Contact Person: Miss. Merry
Tel: +8618666474704
Fax: 86-769-81875281