|
Product Details:
|
| Product Name: | Mold Date Inserts | Material: | SUS420 |
|---|---|---|---|
| Tolerance: | +/-0.01mm | Application: | Plastic Injection Molding |
| Dimensions: | As Per Drawings | Parallelism: | 0.01mm |
| Concentricity: | 0.01mm | ||
| Highlight: | injection mold date stamp,mold date code wheel,SUS420 Mold Date Stamp |
||
Standard Mold Date Code Stamp / Replaceable Mold Date Insert for Year and Month
We manufacture European Spanish Standard, Germany Standard, American Standard, Japanese Standard, OPITZ Standard. We provide replaceable date stamps, inner pointer of date stamps, three-layer combined date stamps, inserted renewable date seal, split-type date stamp, recycling inserts, date stamp of screw die casting die, multi date stamp, die casting die date stamp, traditional date stamps.
| Material | SUS420 |
|---|---|
| Hardness | 48-52HRC |
| Heat treatment | Available |
| Service | Made-to-order |
| Surface treatment | / |
| Closest tolerance | ±0.01mm |
| Polishness | Ra0.6 |
| Axiality | 0.01mm |
| Verticality | 0.01mm |
Manufacturing & inspection capacity in steel, stainless and copper materials for precision mould parts, cavity pins, core pins, punches, ejector sleeve, CNC machining parts.
Services: CNC machining, CNC Milling, Sodick EDM, Sodick Wire-cut, OD grinding, ID grinding, Surface grinding, Thread grinding, Polishing.
Industries Served: Medical, Packaging, Aerospace, Electronic.
Automobile parts, medical equipment, daily necessities packaging, cosmetic packaging, etc.
Payment Terms: T/T, Paypal, Western Union - 50% deposit, balance before shipment
Packaging: Coated with anticorrosive oil, packed in carton box
Shipping Methods: DHL, TNT, Fedex available
For efficient processing, please provide:
Contact Person: Miss. Merry
Tel: +8618666474704
Fax: 86-769-81875281