|
Product Details:
|
| Product Name: | Plastic Mould Parts | Material: | S136 |
|---|---|---|---|
| Tolerance: | +/-0.01mm | Application: | Injection Molding |
| Dimensions: | As Per Drawings | Parallelism: | 0.01mm |
| Concentricity: | 0.01mm | ||
| Highlight: | injection mold components,plastic moulded components |
||
| Material | S136 |
|---|---|
| Hardness | 46-52HRC |
| Heat treatment | Available |
| Service | Made-to-order |
| Surface treatment | / |
| Closest tolerance | ±0.01mm |
| Polishness | Ra0.6 |
| Axiality | 0.01mm |
| Verticality | 0.01mm |
| Highly polished finish | 6-8 micro finish |
| Precision form ground tolerance | ±0.005mm |
| Common fractional sizes | Available up to 3 1/2″ long |
| Material specification | M-2 high speed steel 60-63 Rockwell C |
| Custom sizing | Available up to 1″ diameter |
| Custom hardness | RC 64-65 and triple drawn available on request |
Contact Person: Miss. Merry
Tel: +8618666474704
Fax: 86-769-81875281