|
Product Details:
|
| Product Name: | Precision Cnc Machined Parts | Material: | 1.2344 |
|---|---|---|---|
| Tolerance: | +/-0.01mm | Application: | Machinery |
| Dimensions: | As Per Drawings | Parallelism: | 0.01mm |
| Concentricity: | 0.01mm | ||
| Highlight: | precision machined parts,cnc turning parts |
||
| Material | 1.2344 |
| Hardness | 48-50HRC |
| Heat Treatment | Available |
| Service | Made-to-order |
| Surface Treatment | / |
| Closest Tolerance | ±0.01mm |
| Polishness | Ra0.6 |
| Axiality | 0.01mm |
| Verticality | 0.01mm |
| (1) | Highly polished finish 6-8 micro finish |
| (2) | Precision form ground to close diameter tolerance ±0.005mm |
| (3) | Common fractional sizes available up to 3 1/2″ long |
| (4) | M-2 high speed steel 60-63 Rockwell C |
| (5) | Custom sizes available up to 1″ diameter |
| (6) | Custom hardness RC 64-65 and triple drawing available on request |
Contact Person: Miss. Merry
Tel: +8618666474704
Fax: 86-769-81875281