|
Product Details:
|
| Product Name: | Precision Mould Parts | Material: | SKD61 |
|---|---|---|---|
| Tolerance: | +/-0.01mm | Application: | Plastic Mould |
| Dimensions: | As Per Drawings | Parallelism: | 0.01mm |
| Concentricity: | 0.01mm | ||
| Highlight: | precision mold components,injection molded parts,Precision Mould Parts Parallelism 0.01mm |
||
From all types of complex components to easy parts, micro-molded parts as small as 1 g and a portfolio of components across an array of sectors, Senlan's highly capable family of 40 team members work together to consistently deliver the highest quality parts, on time, every time for engineered applications around the globe.
| Material | SKD61 |
|---|---|
| Hardness | 48-52HRC |
| Heat treatment | Available |
| Service | Made-to-order |
| Surface treatment | / |
| Closest tolerance | ±0.01mm |
| Polishness | Ra0.6 |
| Axiality | 0.01mm |
| Verticality | 0.01mm |
Our products including: plastic mold core pins and inserts, movable core components, etc. They are widely used in medical, cosmetics, automotive die-casting, daily packaging, electronic appliances and automation and other industries.
Manufacturing & inspection capacity in steel, stainless and copper materials for precision mould parts, Cavity pins, core pins, Punches, Ejector sleeve, CNC machining parts etc.
Services: CNC machining, CNC Milling, Sodick EDM, Sodick Wire-cut, OD grinding, ID grinding, Surface grinding, Thread grinding, Polishing etc.
Industries Served: Medical/Packaging/Aerospace/Electronic
Automobile parts, medical, daily necessities packaging, cosmetic packaging, etc.
| Highly polished finish | 6-8 micro finish |
| Precision form ground to close diameter tolerance | ±0.005mm |
| Common fractional sizes available | Up to 3 1/2″ long |
| M-2 high speed steel | 60-63 Rockwell C |
| Custom sizes | Can be made to order up to 1″ diameter |
| Custom hardness | RC 64-65 and triple drawn available on request |
How to order?
To make the inquiry efficient and without confusion, please try to provide the following details:
Payment Terms: T/T, Paypal, Western Union, 50% deposit, balance before shipment is available
Package: Coated with anticorrosive oil, packed in carton box
Shipment Ways: DHL, TNT, Fedex are available
I think a lot of items will match your interest, and really hope to establish business relationship with you!
Any questions, please feel free to contact me at any time.
Contact Person: Miss. Merry
Tel: +8618666474704
Fax: 86-769-81875281