|
Product Details:
|
| Product Name: | Precision Mould Parts | Material: | 1.2344 |
|---|---|---|---|
| Tolerance: | +/-0.01mm | Application: | Plastic Mould |
| Dimensions: | As Per Drawings | Parallelism: | 0.01mm |
| Concentricity: | 0.01mm | ||
| Highlight: | precision mold components,injection molded parts,1.2344 Plastic Mold Insert |
||
Senlan is a full-service engineering provider specializing in precision mold parts. Our expert team pushes the boundaries of technology and industry standards to innovate all aspects of materials processing and manufacturing. We produce upwards of 1 million high precision functional plastic mold parts each year, primarily for the plastic mould sector.
| Material | 1.2344 |
|---|---|
| Hardness | 46-52HRC |
| Heat treatment | Available |
| Service | Made-to-order |
| Surface treatment | / |
| Closest tolerance | ±0.01mm |
| Polishness | Ra0.6 |
| Axiality | 0.01mm |
| Verticality | 0.01mm |
Our products include plastic mold core pins and inserts, movable core components, and more. They are widely used in medical, cosmetics, automotive die-casting, daily packaging, electronic appliances, automation, and other industries.
Manufacturing & inspection capacity in steel, stainless and copper materials for precision mould parts, cavity pins, core pins, punches, ejector sleeves, CNC machining parts, etc.
CNC machining, CNC Milling, Sodick EDM, Sodick Wire-cut, OD grinding, ID grinding, Surface grinding, Thread grinding, Polishing, etc.
Medical, Packaging, Aerospace, Electronic
Automobile parts, medical, daily necessities packaging, cosmetic packaging, etc.
| Highly polished finish | 6-8 micro finish |
| Precision form ground to close diameter tolerance | ±0.005mm |
| Common fractional sizes available | Up to 3 1/2″ long |
| Material specification | M-2 high speed steel 60-63 Rockwell C |
| Custom sizes available | Up to 1″ diameter |
| Custom hardness options | RC 64-65 and triple drawn available on request |
Payment Terms: T/T, Paypal, Western Union - 50% deposit, balance before shipment
Packaging: Coated with anticorrosive oil, packed in carton box
Shipment Methods: DHL, TNT, Fedex available
NDA available for intellectual property and confidential files.
We have numerous items that may match your requirements and look forward to establishing a business relationship with you. Please feel free to contact us with any questions.
Contact Person: Miss. Merry
Tel: +8618666474704
Fax: 86-769-81875281