|
Product Details:
|
| Product Name: | Precision Mould Parts | Material: | Stainless Steel |
|---|---|---|---|
| Tolerance: | +/-0.01mm | Application: | Plastic Mould |
| Dimensions: | As Per Drawings | Parallelism: | 0.01mm |
| Concentricity: | 0.01mm | ||
| Highlight: | precision mold components,injection molded parts,Precision Mould Parts Round Shape |
||
Senlan mold components are manufactured to exceed demanding customer expectations for quality, reliability, and performance. With an extensive product selection supported with superior customer service, you can count on Senlan to meet your needs.
| Material | Stainless steel |
|---|---|
| Hardness | - |
| Heat treatment | Available |
| Service | Made-to-order |
| Surface treatment | - |
| Closest tolerance | ±0.01mm |
| Polishness | Ra0.6 |
| Axiality | 0.01mm |
| Verticality | 0.01mm |
Our products include: plastic mold core pins and inserts, movable core components, etc. They are widely used in medical, cosmetics, automotive die-casting, daily packaging, electronic appliances and automation industries.
Manufacturing & inspection capacity in steel, stainless and copper materials for precision mould parts, cavity pins, core pins, punches, ejector sleeves, CNC machining parts, etc.
CNC machining, CNC Milling, Sodick EDM, Sodick Wire-cut, OD grinding, ID grinding, Surface grinding, Thread grinding, Polishing, etc.
Medical, Packaging, Aerospace, Electronic
Automobile parts, medical, daily necessities packaging, cosmetic packaging, etc.
| Highly polished finish 6-8 micro finish |
| Precision form ground to close diameter tolerance ±0.005mm |
| Common fractional sizes available up to 3 1/2″ long |
| M-2 high speed steel 60-63 Rockwell C |
| Custom sizes can be made to order up to 1″ diameter |
| Custom hardness RC 64-65 and triple drawn available on request |
Payment Terms: T/T, Paypal, Western Union, 50% deposit, balance before shipment
Package: Coated with anticorrosive oil, packed in carton box
Shipment Methods: DHL, TNT, Fedex available
We can sign NDA for intellectual property and confidential files.
For efficient inquiry, please provide:
We look forward to establishing business relationship with you! Please feel free to contact us with any questions.
Contact Person: Miss. Merry
Tel: +8618666474704
Fax: 86-769-81875281