|
Product Details:
|
| Product Name: | Die Punch Pins | Material: | M2 |
|---|---|---|---|
| Tolerance: | +/-0.01mm | Application: | Punch Mould |
| Dimensions: | As Per Drawings | Parallelism: | 0.01mm |
| Concentricity: | 0.01mm | ||
| Highlight: | precision punch pins,hole punch pins,M2 Material Die Punch Pins |
||
Senlan carries a wide range of die punches including standard head-type and ball-lock punches as well as standard press-fit die buttons. We are also a pierce tool supplier with standard products available in both inch and metric sizes. For more demanding applications, we welcome the challenge to consider new alloy or coating systems that may be outside of our traditional materials.
Senlan Introduction Square Parts.pdf| Material | M2 |
| Hardness | 60-62HRC |
| Heat treatment | Available |
| Service | Made-to-order |
| Surface treatment | / |
| Closest tolerance | ±0.01mm |
| Polishness | Ra0.6 |
| Axiality | 0.01mm |
| Verticality | 0.01mm |
Our products including plastic mold core pins and inserts, movable core components, etc. They are widely used in medical, cosmetics, automotive die-casting, daily packaging, electronic appliances and automation industries.
Automobile parts, medical, daily necessities packaging, cosmetic packaging, etc.
| Highly polished finish | 6-8 micro finish |
| Precision form ground | Close diameter tolerance ±0.005mm |
| Common fractional sizes | Available up to 3 1/2″ long |
| Material | M-2 high speed steel 60-63 Rockwell C |
| Custom sizes | Made to order up to 1″ diameter |
| Custom hardness | RC 64-65 and triple drawn available on request |
For efficient processing, please provide the following details:
Payment Terms: T/T, PayPal, Western Union - 50% deposit, balance before shipment
Packaging: Coated with anti-corrosive oil, packed in carton box
Shipment Methods: DHL, TNT, FedEx available
We look forward to establishing business relationships and welcome your inquiries. Please feel free to contact us at any time.
Contact Person: Miss. Merry
Tel: +8618666474704
Fax: 86-769-81875281