|
Product Details:
|
| Product Name: | Precision Cnc Machined Parts | Material: | 1.2343 |
|---|---|---|---|
| Tolerance: | +/-0.01mm | Application: | Plastic Mould |
| Dimensions: | As Per Drawings | Parallelism: | 0.01mm |
| Highlight: | precision machined parts,cnc turning parts |
||
We are a CNC machined parts manufacturer supplying CNC machining services for various industries. Utilizing the latest CNC machining technology, we produce high precision custom designed CNC parts with reasonable pricing and superior quality. Our capabilities support custom manufacturing applications from prototype to production.
| Material | 1.2343 |
|---|---|
| Hardness | 48-52 HRC |
| Heat Treatment | Available |
| Service | Made-to-order |
| Surface Treatment | / |
| Closest Tolerance | ±0.01mm |
| Polishness | Ra0.6 |
| Axiality | 0.01mm |
| Verticality | 0.01mm |
Our products include plastic mold core pins and inserts, movable core components, and more. They are widely used in medical, cosmetics, automotive die-casting, daily packaging, electronic appliances, automation, and other industries.
Automobile parts, medical equipment, daily necessities packaging, cosmetic packaging, and more.
| Highly polished finish | 6-8 micro finish |
| Precision form ground | Close diameter tolerance ±0.005mm |
| Common fractional sizes | Available up to 3 1/2″ long |
| Material specification | M-2 high speed steel 60-63 Rockwell C |
| Custom sizes | Made to order up to 1″ diameter |
| Custom hardness | RC 64-65 and triple drawn available on request |
Payment Terms: T/T, PayPal, Western Union - 50% deposit, balance before shipment
Packaging: Coated with anti-corrosive oil, packed in carton box
Shipment Methods: DHL, TNT, FedEx available
Contact Person: Miss. Merry
Tel: +8618666474704
Fax: 86-769-81875281