|
Product Details:
|
| Product Name: | Die Casting Mold Parts | Material: | 1.2343 |
|---|---|---|---|
| Tolerance: | +/-0.01mm | Surface Treatment: | Nitriding Coated |
| Application: | Die Casting Mold | Dimensions: | As Per Drawings |
| Parallelism: | 0.01mm | Concentricity: | 0.01mm |
| Highlight: | plastic injection mould parts,injection molding parts |
||
For die casting mold parts, we use imported steel, such as 1.2343, 8407, DAC, which has good yield and tensile properties, excellent wear resistance, corrosion resistance and impact resistance. The use of unique surface treatment technology provides significant product life extension. We utilize world-class high-end testing equipment to ensure strict quality control.
| Material | 1.2343 |
|---|---|
| Hardness | 45-50HRC |
| Heat treatment | Available |
| Service | Made-to-order |
| Surface treatment | Nitriding coated |
| Closest tolerance | ±0.01mm |
| Polishness | Ra0.6 |
| Axiality | 0.01mm |
| Verticality | 0.01mm |
Our products include plastic mold core pins and inserts, movable core components, and more. They are widely used in medical, cosmetics, automotive die-casting, daily packaging, electronic appliances, automation, and other industries.
Manufacturing & inspection capacity in steel, stainless and copper materials for precision mould parts, cavity pins, core pins, punches, ejector sleeves, CNC machining parts, etc.
CNC machining, CNC Milling, Sodick EDM, Sodick Wire-cut, OD grinding, ID grinding, Surface grinding, Thread grinding, Polishing, and more.
Medical, Packaging, Aerospace, Electronic industries
Automobile parts, medical equipment, daily necessities packaging, cosmetic packaging, and more.
Payment Terms: T/T, Paypal, Western Union - 50% deposit, balance before shipment
Packaging: Coated with anticorrosive oil, packed in carton box
Shipment Methods: DHL, TNT, Fedex available
We can sign NDA if the file contains intellectual property or confidential information.
We have numerous items that may match your requirements and look forward to establishing a business relationship with you. Please feel free to contact us with any questions.
Contact Person: Miss. Merry
Tel: +8618666474704
Fax: 86-769-81875281