|
Product Details:
|
| Product Name: | Plastic Mould Parts | Material: | S136 |
|---|---|---|---|
| Tolerance: | +/-0.01mm | Application: | Plastic Mould |
| Dimensions: | As Per Drawings | Hardness: | 48-52HRC |
| Highlight: | precision mold components,injection molded parts,Plastic Mold Parts Axiality 0.005mm |
||
S136 Precision Mould Parts Sleeves And Bushing Injection Plastic Mold Parts
A bushing is a thin tube or sleeve that allows relative motion by sliding (our type), as compared to rolling. A bushing might also be called a sleeve bearing. However, the term sleeve bushing would be redundant. Thus, a bushing is a bearing, but a bearing is not necessarily a bushing type.
| Material | S136 |
|---|---|
| Hardness | 48-52HRC |
| Heat treatment | Available |
| Service | Made-to-order |
| Surface treatment | / |
| Closest tolerance | ±0.01mm |
| Polishness | Ra0.6 |
| Axiality | 0.005mm |
| Verticality | 0.005mm |
Our products including: plastic mold core pins and inserts, movable core components, etc. They are widely used in medical, cosmetics, automotive die-casting, daily packaging, electronic appliances and automation and other industries.
Manufacturing & inspection capacity in steel, stainless and copper materials for precision mould parts, Cavity pins, core pins, Punches, Ejector sleeve, CNC machining parts etc.
CNC machining, CNC Milling, Sodick EDM, Sodick Wire-cut, OD grinding, ID grinding, Surface grinding, Thread grinding, Polishing etc.
Medical, Packaging, Aerospace, Electronic
Automobile parts, medical, daily necessities packaging, cosmetic packaging, etc.
Payment Terms: T/T, Paypal, Western Union, 50% deposit, balance before shipment is available
Package: Coated with anticorrosive oil, packed in carton box
Shipment Methods: DHL, TNT, Fedex are available
I think a lot of items will match your interest, and really hope to establish business relationship with you! Any questions, please feel free to contact me at any time.
Contact Person: Miss. Merry
Tel: +8618666474704
Fax: 86-769-81875281