|
Product Details:
|
| Product Name: | Precision Mould Parts | Material: | S136 |
|---|---|---|---|
| Hardness: | 50-52HRC | Tolerance: | +/-0.01mm |
| Application: | Plastic Mould | Dimensions: | As Per Drawings |
| Highlight: | precision mold components,injection molded parts,Plastic Precision Mold Components |
||
Mold Core and Cavity serve as the heart of the mold, where quality, surface finish, and fit directly impact mold performance. Our solution utilizes S136 material from ASSAB, renowned for its exceptional polishing capabilities, to manufacture high-quality cavities.
| Material | S136 |
|---|---|
| Hardness | 50-52HRC |
| Heat treatment | Available |
| Service | Made-to-order |
| Surface treatment | TiCN, TiN, Aitain, Ticrn, nitriding, Black oxygened, Black coating etc available |
| Closest tolerance | ±0.01mm |
| Polishness | Ra0.6 |
| Axiality | 0.005mm |
| Verticality | 0.005mm |
Our product line includes plastic mold core pins and inserts, movable core components, and related precision parts. These components are widely utilized across multiple industries including medical, cosmetics, automotive die-casting, daily packaging, electronic appliances, and automation.
We provide comprehensive manufacturing and inspection services for precision mold parts in steel, stainless steel, and copper materials, including:
Services include: CNC machining, CNC milling, Sodick EDM, Sodick wire-cutting, OD grinding, ID grinding, surface grinding, thread grinding, and polishing.
Industries served: Medical, Packaging, Aerospace, Electronics
Automobile parts, medical equipment, daily necessities packaging, cosmetic packaging, and related industries.
Payment: T/T, PayPal, Western Union (50% deposit, balance before shipment)
Packaging: Coated with anti-corrosive oil, packed in carton boxes
Shipping: DHL, TNT, FedEx available
| Highly polished finish 6-8 micro finish |
| Precision form ground to close diameter tolerance ±0.005mm |
| Common fractional sizes available up to 3 1/2″ long |
| M-2 high speed steel 60-63 Rockwell C |
| Custom sizes can be made to order up to 1″ diameter |
| Custom hardness RC 64-65 and triple drawn available on request |
We offer a comprehensive range of products to meet your requirements and look forward to establishing a successful business relationship. Please contact us with any questions.
Contact Person: Miss. Merry
Tel: +8618666474704
Fax: 86-769-81875281