|
Product Details:
|
| Product Name: | Precision Mould Parts | Material: | SKD11 |
|---|---|---|---|
| Tolerance: | +/-0.01mm | Hardness: | 58-62HRC |
| Application: | Injection Mold | Dimensions: | Customized |
| Highlight: | precision mold components,injection molded parts,0.01mm Tolerance Precision Mould Parts |
||
| Material | SKD11 |
|---|---|
| Hardness | 58-62HRC or material dependent |
| Heat treatment | Available |
| Service | Made-to-order |
| Surface treatment | TiCN, TiN, Aitain, Ticrn, nitriding, Black oxygened, Black coating, etc. |
| Closest tolerance | ±0.01mm |
| Polishness | Ra0.6 |
| Axiality | 0.005mm |
| Verticality | 0.005mm |
Contact Person: Miss. Merry
Tel: +8618666474704
Fax: 86-769-81875281