|
Product Details:
|
| Product Name: | Precision Mould Parts | Material: | SKD11 |
|---|---|---|---|
| Tolerance: | +/-0.01mm | Hardness: | 58-62HRC |
| Application: | Plastic Injection Mold | Dimensions: | As Drawings |
| Highlight: | precision mold components,injection molded parts,62 HRC Injection Mold Components |
||
SKD11 Precision Mould Parts Plastic Injection Mold Components With 58 - 62 HRC
We pay special attention to materials and durability of the inserts. Years of machining experience, high-quality imported materials, advanced imported machining equipment, leading testing equipment, and a comprehensive delivery quality management system ensure high-quality product components.
The products are machined using imported CNC, OD grinder, and ID grinder to ensure equal altitude, consistency, and interchangeability.
For special application requirements, surface treatments such as TIN and DLC can be provided to improve wear resistance and extend service life.
| Material | SKD11 |
|---|---|
| Hardness | 58-62HRC or depend on the material |
| Heat treatment | Available |
| Service | Made-to-order |
| Surface treatment | TiCN, TiN, Aitain, Ticrn, nitriding, Black oxygened, Black coating etc available |
| Closest tolerance | ±0.01mm |
| Polishness | Ra0.6 |
| Axiality | 0.005mm |
| Verticality | 0.005mm |
Our products include: plastic mold core pins and inserts, movable core components, etc. They are widely used in medical, cosmetics, automotive die-casting, daily packaging, electronic appliances, automation and other industries.
Manufacturing & inspection capacity in steel, stainless and copper materials for precision mould parts, cavity pins, core pins, punches, ejector sleeves, CNC machining parts, etc.
Services: CNC machining, CNC Milling, Sodick EDM, Sodick Wire-cut, OD grinding, ID grinding, Surface grinding, Thread grinding, Polishing, etc.
Industries Served: Medical, Packaging, Aerospace, Electronic
Automobile parts, medical equipment, daily necessities packaging, cosmetic packaging, etc.
| Highly polished finish | 6-8 micro finish |
| Precision form ground to close diameter tolerance | ±0.005mm |
| Common fractional sizes available | Up to 3 1/2″ long |
| Material specification | M-2 high speed steel 60-63 Rockwell C |
| Custom sizes | Made to order up to 1″ diameter |
| Custom hardness | RC 64-65 and triple drawn available on request |
Payment Terms: T/T, Paypal, Western Union, 50% deposit, balance before shipment
Packaging: Coated with anticorrosive oil, packed in carton box
Shipment Methods: DHL, TNT, Fedex available
We believe many of our products will match your requirements and look forward to establishing a business relationship with you!
For any questions, please feel free to contact us at any time.
Contact Person: Miss. Merry
Tel: +8618666474704
Fax: 86-769-81875281