|
Product Details:
|
| Material: | S45C | Tolerance: | +/-0.01mm |
|---|---|---|---|
| Surface Treatment: | / | Dimensions: | Customized Sizes |
| Process: | CNC Turning | ||
| Highlight: | precision machined parts,cnc turning parts,S45C Dynamic Balance Tooling |
||
| Material | S45C |
|---|---|
| Industry Standards | DIN, JIS, AISI, GB |
| Hardness | / |
| Heat treatment | Available + Nitriding treatment |
| MOQ | 1 pcs |
| Quality control | Hardness tester, Callipers, Altimeter, CMM, Projector, 2.5D |
| Service | Made-to-order |
| Surface treatment | / |
| Closest tolerance | ± 0.01mm |
| Polishness | Ra0.6 |
| Axiality | 0.005mm |
| Verticality | 0.005mm |
| Additional |
1) Sample Order and Small Order are acceptable 2) Delivery methods: DHL, EMS, UPS or Fedex 3) Located in manufacturing base of China - Dongguan city 4) Custom design services available based on customer requirements |
| Our Website | http://www.precision-mouldparts.com |
| Testing Equipment | Digital Height Gauge, caliper, Coordinate measuring machine, projection machine, roughness tester, hardness tester |
|---|---|
| Quality Control Process |
1) Technicians self-check during production 2) Engineer spot checks during production 3) QC inspection after mass production 4) Technical sales spot check before shipping |
| Main Markets | North America, South America, Eastern Europe, Western Europe, Northern Europe, Southern Europe, South Asia, Africa |
Contact Person: Miss. Merry
Tel: +8618666474704
Fax: 86-769-81875281