|
Product Details:
|
| Parts Name: | Sprue Bushes | Tolerance: | +/-0.01mm |
|---|---|---|---|
| Parallelism: | 0.01mm | Material: | 1.2343 |
| Application: | Hot Runner System | Size: | Customized |
| Highlight: | precision mold components,injection molded parts,ASSAB H13 Precision Mould Parts |
||
Many plastics require an extremely precise processing temperature. If the temperature is slightly too warm, the material may be damaged. If the temperature falls too sharply, the plastic hardens and no longer flows optimally into the mold. Heat transfer in the hot runner nozzle is therefore essential.
| Material | H13 |
|---|---|
| Hardness | 50-52HRC |
| Heat Treatment | Available |
| Service | Made-to-order |
| Surface Treatment | TiCN, TiN, TiALM, Ticrn, nitriding, Black oxygened, Black coating etc available |
| Closest Tolerance | ±0.05mm |
| Polishness | Ra0.6 |
| Axiality | 0.005mm |
| Verticality | 0.005mm |
To keep the plastic at the right temperature, the nozzle is externally heated using heating coils. Only at the very end - in the so-called nozzle tip - is no further heating equipment used. The heated nozzle itself must transfer the heat to the plastic. Consequently, the thermal conductivity of the material is crucial.
Medical/Packaging/Aerospace/Electronics/Die casting dies/Bottle cap/Auto/Cosmetic etc.
PDF/DWG/DXF/IGS/STEP, etc
T/T, Paypal, Western Union, 50% deposit, balance before shipment is available
PE bag with anticorrosive oil, foaming film with carton, or wooden box according to customer's requirement.
Delivery time is usually 7-15 working days for type of ejector pin, specific time is according to quantity.
We ship using express such as DHL, UPS, FEDEX etc. or according to customer's requirement. It takes about 3-5 days to arrive your front door, and proof of shipments are provided with a shipping or tracking number. We ship by ocean shipment for larger quantity items, which is more economical for customers.
You are always welcome to send us inquiries and any questions you are interested in. We will reply as soon as possible.
Contact Person: Miss. Merry
Tel: +8618666474704
Fax: 86-769-81875281