|
Product Details:
|
| Parts Name: | Die Punch Pins | Tolerance: | +/-0.01mm |
|---|---|---|---|
| Parallelism: | 0.01mm | Material: | SKD61 |
| Application: | Stamping Die | Size: | Customized |
| Highlight: | precision punch pins,hole punch pins,SKD61 Die Punch Pins |
||
Senlan precision customized punch pins achieve tolerances of ±0.005mm, enabling the stamping of precision products. These high-precision stamping pins feature vacuum furnace heat treatment for consistent quality and are designed for applications in molding, edge upsiding, and hole flanging.
| Material | SKD61 |
|---|---|
| Hardness | 47-49 HRC |
| Heat Treatment | Available |
| Service | Made-to-order |
| Surface Treatment | TiCN, TiN, TiALM, Ticrn, nitriding, Black oxygened, Black coating, etc. |
| Closest Tolerance | ±0.05mm |
| Polishness | Ra0.6 |
| Axiality | 0.005mm |
| Verticality | 0.005mm |
Wear resistance, deformation resistance, fracture resistance, fatigue resistance, occlusion resistance, thermal softening resistance, thermal melt damage resistance, erosion resistance, thermal stability, tempering stability, thermal fatigue resistance, fracture toughness, high temperature wear, and antioxidant properties.
Medical, Packaging, Aerospace, Electronics, Die casting dies, Bottle cap, Automotive, Cosmetic, and other industries.
PDF, DWG, DXF, IGS, STEP, etc.
T/T, PayPal, Western Union. 50% deposit with balance before shipment available.
PE bag with anticorrosive oil, foaming film with carton, or wooden box according to customer requirements.
Delivery time: 7-15 working days for standard ejector pins (varies by quantity). Shipping via DHL, UPS, FEDEX, or customer preference. Express delivery: 3-5 days with tracking. Ocean shipping available for larger quantities.
We welcome your inquiries and questions. We will reply as soon as possible.
Contact Person: Miss. Merry
Tel: +8618666474704
Fax: 86-769-81875281