|
Product Details:
|
| Parts Name: | Precision Mould Parts | Tolerance: | +/-0.01mm |
|---|---|---|---|
| Parallelism: | 0.01mm | Material: | CuBe |
| Application: | Injection Plastic Mould | Size: | Customized |
| Highlight: | precision mold components,injection molded parts,0.01mm Parallelism Mould Parts |
||
CuBe Material Precision Mould Parts Injection Plastic Parts With 0.001 Parallelism
Senlan is dedicated to design and manufacture precision mould parts, plastic injection mould parts, and precision automation parts for suppliers of cosmetic, package, electronics, medical devices, automation, aviation and more.
| Material | CuBe |
|---|---|
| Hardness | Depend on the material |
| Heat treatment | Available |
| Service | Made-to-order |
| Surface treatment | TiCN, TiN, TiALM, Ticrn, nitriding, Black oxygened, Black coating etc available |
| Closest tolerance | ± 0.05mm |
| Polishness | Ra0.6 |
| Axiality | 0.005mm |
| Verticality | 0.005mm |
Wear resistance, deformation resistance, fracture resistance, fatigue resistance, occlusion resistance, thermal softening resistance, thermal melt damage resistance, erosion resistance, thermal stability, tempering stability, thermal fatigue resistance, fracture toughness, high temperature wear, antioxidant properties
Medical/Packaging/Aerospace/Electronics/Die casting dies/Bottle cap/Auto/Cosmetic etc.
PDF/DWG/DXF/IGS/STEP, etc.
T/T, Paypal, Western Union, 50% deposit, balance before shipment is available
PE bag with anticorrosive oil, foaming film with carton, or wooden box according to customer's requirement.
Delivery time is usually 7-15 working days for type of ejector pin, specific time is according to quantity.
We ship using express such as DHL, UPS, FEDEX etc. or according to customer's requirement. It takes about 3-5 days to arrive your front door, and proof of shipments are provided with a shipping or tracking number. We ship by ocean shipment for larger quantity items, which is economical for customers.
You are always welcome to send us the inquiry and all the questions that you are interested in, we will reply you as soon as possible.
Contact Person: Miss. Merry
Tel: +8618666474704
Fax: 86-769-81875281