|
Product Details:
|
| Parts Name: | Precision Mould Parts | Tolerance: | +/-0.01mm |
|---|---|---|---|
| Sizes: | Customized | Material: | Cube |
| Application: | Hot Runner System | ||
| Highlight: | precision mold components,injection molded parts,Cube Material Nozzle Tips |
||
We are critical to ensuring your system continues to operate with the highest level of performance and reliability. OEM spare parts maintain the mold's original tight tolerances as it was designed and are manufactured without compromise in materials or workmanship for superior durability. Don't risk your hot runner's productivity. Make sure to only use Senlan spare parts when servicing your mold. Senlan is there to ensure you get the right part, delivered fast.
Senlan Introduction plastic mould parts.pdf| Material | Cube |
|---|---|
| Hardness | / |
| Heat treatment | Available |
| Service | Made-to-order |
| Surface treatment | TiCN, TiN, TiALM, Ticrn, nitriding, Black oxygened, Black coating etc available |
| Closest tolerance | ± 0.05mm |
| Polishness | Ra0.6 |
| Axiality | 0.005mm |
| Verticality | 0.005mm |
Medical/Packaging/Aerospace/Electronics/Die casting dies/Bottle cap/Auto/Cosmetic etc.
PDF/DWG/DXF/IGS/STEP, etc.
T/T, Paypal, Western Union, 50% deposit, balance before shipment is available
PE bag with anticorrosive oil, foaming film with carton, or wooden box according to customer's requirement.
Delivery time is usually 7-15 working days for type of ejector pin, specific time is according to quantity.
We ship using express such as DHL, UPS, FEDEX etc. or according to customer's requirement. It takes about 3-5 days to arrive your front door, and proof of shipments are provided with a shipping or tracking number. And we ship by ocean shipment for larger quantity items, it will be economic for customers.
You are always welcome to send us the inquiry and all the questions that you are interested in, I will reply you as soon as possible.
Contact Person: Miss. Merry
Tel: +8618666474704
Fax: 86-769-81875281