|
Product Details:
|
| Parts Name: | Precision Mould Parts | Tolerance: | +/-0.01mm |
|---|---|---|---|
| Material: | S136 | Sizes: | Customized |
| Application: | Plastic Mould | Hardness: | 48-52HRC |
| Highlight: | precision mold components,injection molded parts,S136 Precision Molded Products |
||
| Material | S136 |
| Hardness | 48-52HRC or material dependent |
| Heat treatment | Available |
| Service | Made-to-order |
| Surface treatment | TiCN, TiN, Aitain, Ticrn, nitriding, Black oxygened, Black coating etc. |
| Closest tolerance | ±0.05mm |
| Polishness | Ra0.6 |
| Axiality | 0.005mm |
| Verticality | 0.005mm |
Contact Person: Miss. Merry
Tel: +8618666474704
Fax: 86-769-81875281