|
Product Details:
|
| Parts Name: | Precision Mould Parts | Tolerance: | +/-0.01mm |
|---|---|---|---|
| Material: | 1.2344 | Sizes: | Customized |
| Application: | Electronic Equipment | Hardness: | 50-54HRC |
| Mould Life: | 100,000 -1,000,000 Shots | Cavity Number: | Single/Multi |
| Highlight: | precision Plastic mold parts,Connector injection mold parts,0.002mm Grinding Tolerance injection mold parts |
||
| Material | 1.2344 |
|---|---|
| Hardness | 50-54HRC or Depend on the material |
| Heat treatment | Available |
| Service | Made-to-order |
| Surface treatment | TiCN, TiN, Aitain, Ticrn, nitriding, Black oxygened, Black coating etc available |
| Closest tolerance | ± 0.05mm |
| Polishness | Ra0.6 |
| Axiality | 0.005mm |
| Verticality | 0.005mm |
Contact Person: Miss. Merry
Tel: +8618666474704
Fax: 86-769-81875281