|
Product Details:
|
| Parts Name: | Die Casting Mold Parts | Tolerance: | +/-0.01mm |
|---|---|---|---|
| Material: | 1.2343 | Sizes: | Customized |
| Application: | Die Casting Mold | Hardness: | 44-48HRC |
| Highlight: | plastic injection mould parts,injection molding parts |
||
| Material | 1.2343 |
|---|---|
| Hardness | 44-48HRC or material-dependent |
| Heat Treatment | Available |
| Service | Made-to-order |
| Surface Treatment | TiCN, TiN, Aitain, Ticrn, nitriding, Black oxygened, Black coating, etc. |
| Closest Tolerance | ±0.05mm |
| Polishness | Ra0.6 |
| Axiality | 0.005mm |
| Verticality | 0.005mm |
Contact Person: Miss. Merry
Tel: +8618666474704
Fax: 86-769-81875281