|
Product Details:
|
| Parts Name: | Precision Mould Parts | Tolerance: | +/-0.01mm |
|---|---|---|---|
| Sizes: | Customized | Material: | 1.2344 |
| Application: | Plastic Injection Molding | Hardness: | 44-48HRC |
| Highlight: | precision mold components,injection molded parts,Ticrn 1.2344 Precision Mould Parts |
||
We produce high precision mould parts according to customer provided drawings, including high polishing requirements parts and multi-cavity parts. Tolerance can achieve ±0.003mm.
Multi-cavity parts used in plastic molds are becoming more popular. Conformal cooling helps mold design become limitless, optimizes the quality of plastic elements, and shortens the cycling time of molding.
| Material | 1.2344 |
|---|---|
| Hardness | 44-48HRC or depend on material |
| Heat Treatment | Available |
| Service | Made-to-order |
| Surface Treatment | TiCN, TiN, Aitain, Ticrn, nitriding, Black oxygened, Black coating etc. |
| Closest Tolerance | ±0.05mm |
| Polishness | Ra0.6 |
| Axiality | 0.005mm |
| Verticality | 0.005mm |
Medical, Packaging, Aerospace, Electronics, Die casting dies, Bottle cap, Automotive, Cosmetic, and more.
PDF, DWG, DXF, IGS, STEP, etc.
T/T, PayPal, Western Union - 50% deposit, balance before shipment available
Coated with anticorrosive oil, packed in carton box
Delivery time: 7-15 working days for ejector pins (specific time according to quantity)
Shipping: Express (DHL, UPS, FEDEX) - 3-5 days delivery with tracking number. Ocean shipment available for larger quantities.
Competitive Pricing: As a manufacturer seeking long-term partnerships, we provide very competitive market prices.
Quality Materials: Stable raw material supply with various types including SKD-11, SKH-51, Tungsten carbide, ASP-23, ASP-60, etc.
Precision Sizing: Meets MISUMI standard for precision requirements.
Fast Delivery: Well-organized management ensures 15-day delivery for finished goods.
Contact Person: Miss. Merry
Tel: +8618666474704
Fax: 86-769-81875281