|
Product Details:
|
| Parts Name: | Precision Mould Parts | Tolerance: | +/-0.01mm |
|---|---|---|---|
| Surface Treatment: | Nitriding | Material: | SKD61 |
| Application: | Plastic Mould | Hardness: | 46-48HRC |
| Highlight: | precision mold components,injection molded parts,Nitriding Plastic Mould Products |
||
We commit to servicing our customers with quality products at competitive prices, backed by our continued investment in equipment, employees, and systems. Senlan is a full-service mould parts provider. If we find a client's product concept would be too costly to manufacture, we offer solutions for your next mould parts application.
As globalization of the mould industry market strengthens, we have developed comprehensive plans in quality, technology, management, equipment, and materials to provide thoughtful care for customers, completely addressing their mould component demands.
| Material | SKD61 |
|---|---|
| Hardness | 46-48HRC or depend on material |
| Heat treatment | Available |
| Service | Made-to-order |
| Surface treatment | TiCN, TiN, Aitain, Ticrn, nitriding, Black oxygened, Black coating etc. |
| Closest tolerance | ±0.05mm |
| Polishness | Ra0.6 |
| Axiality | 0.005mm |
| Verticality | 0.005mm |
Medical, Packaging, Aerospace, Electronics, Die casting dies, Bottle cap, Automotive, Cosmetic, etc.
PDF, DWG, DXF, IGS, STEP, etc.
T/T, Paypal, Western Union, 50% deposit, balance before shipment
Coated with anticorrosive oil, packed in carton box
Delivery time is usually 7-15 working days for ejector pin types, with specific timing according to quantity.
We ship using express services such as DHL, UPS, FEDEX etc., or according to customer requirements. Express shipping takes 3-5 days with tracking numbers provided. For larger quantities, we offer economical ocean shipping.
As a manufacturer seeking long-term business partnerships, we provide very competitive market prices.
We have stable raw material support and provide various types of qualified materials for production, including SKD-11, SKH-51, Tungsten carbide, ASP-23, ASP-60, and other regular materials in stock.
Our precision capabilities meet MISUMI standards for dimensional accuracy.
Due to well-organized management, we typically deliver finished goods to customers within 15 days.
Contact Person: Miss. Merry
Tel: +8618666474704
Fax: 86-769-81875281