|
Product Details:
|
| Parts Name: | Cnc Lathe Parts | Tolerance: | +/-0.01mm |
|---|---|---|---|
| Sizes: | Customized | Material: | SKD61 |
| Application: | Automobile | Hardness: | 46-48HRC |
| Highlight: | precision machined parts,cnc turning parts |
||
We manufacture custom mold parts for a wide range of specifications and usage scenarios. With our lean manufacturing processes, internal R&D, and dedicated teams, we can transform your design concept into functional samples and full-scale production units, meeting your requirements and functional specifications with exceptional speed and cost-efficiency.
| Material | SKD61 |
|---|---|
| Hardness | 46-48HRC or dependent on material |
| Heat Treatment | Available |
| Service | Made-to-order |
| Surface Treatment | TiCN, TiN, Aitain, Ticrn, nitriding, Black oxygened, Black coating, etc. |
| Closest Tolerance | ±0.05mm |
| Polishness | Ra0.6 |
| Axiality | 0.005mm |
| Verticality | 0.005mm |
Medical, Packaging, Aerospace, Electronics, Die casting dies, Bottle cap, Automotive, Cosmetic, and more.
PDF, DWG, DXF, IGS, STEP, etc.
T/T, PayPal, Western Union - 50% deposit, balance before shipment available
Coated with anticorrosive oil, packed in carton box
Delivery time is typically 7-15 working days for ejector pin types, with specific timing dependent on quantity.
We ship via express carriers (DHL, UPS, FEDEX, etc.) or according to customer requirements. Express shipping takes 3-5 days with proof of shipment and tracking number provided. For larger quantities, ocean shipping offers economical options.
Contact Person: Miss. Merry
Tel: +8618666474704
Fax: 86-769-81875281