|
Product Details:
|
| Product Name: | Cnc Turning Parts | Material: | 1.2344 |
|---|---|---|---|
| Tolerance: | +/-0.01mm | Hardness: | 48-50HRC |
| Type: | CNC Turning | Application: | Machinery |
| Dimensions: | Customized | ||
| Highlight: | precision machined parts,cnc turning parts |
||
CNC turning machines provide cost-effective parts for simple cylindrical geometries. Live tooling is available for more complex geometries and is assessed on a case-by-case basis.
We manufacture CNC machined prototypes and parts from almost any material available on the open market. For special requests, we can use specific materials provided by customers. Our CNC machining materials table lists the high-quality materials commonly used in our facilities.
With imported CNC lathe capabilities, Senlan covers all turning needs. Our turning process reduces vibration and part deflection on small, complex components while maintaining tight tolerances. Live tooling and sub-spindles allow complete part manufacturing in one operation, improving quality and reducing costs.
From aerospace to semiconductor equipment manufacturing, this precision machining technology is one of the most versatile in the industry, perfectly fusing CNC milling and turning to produce parts with consistent, reliable tolerances.
| Material | 1.2343 |
|---|---|
| Hardness | 48-50HRC or dependent on material |
| Heat treatment | Available |
| Service | Made-to-order |
| Surface treatment | TiCN, TiN, Aitain, Ticrn, nitriding, Black oxygened, Black coating, etc. |
| Closest tolerance | ±0.01mm |
| Polishness | Ra0.6 |
| Axiality | 0.005mm |
| Verticality | 0.005mm |
Contact Person: Miss. Merry
Tel: +8618666474704
Fax: 86-769-81875281