|
Product Details:
|
| Material: | SKD61 | Tolerance: | +/-0.01mm |
|---|---|---|---|
| Process: | CNC Turning | Finish: | Polished |
| Application: | Plastic Mould | Hardness: | 48-52 HRC |
| Highlight: | precision machined parts,cnc turning parts |
||
Polished High Precision CNC Machined Parts / Thread CNC Turning Parts
CNC turning is a fundamental machining process with two primary methods: fixing the turning tool to process rotating unformed workpieces, or fixing the workpiece while the tool holder moves laterally and longitudinally for precision machining.
Lathes can also utilize drills, reamers, taps, dies, and knurling tools for comprehensive machining operations. They are primarily used for machining shafts, discs, sleeves, and other rotating surface workpieces, making them the most widely used machine tool type in machinery manufacturing and repair facilities.
| Product Name | Polished High Precision CNC Machined Parts / Thread CNC Turning Parts |
|---|---|
| Tolerance | Size tolerance within +/-0.002mm |
| Material | SKD61, SKH51, SKD11, SK2, YK30, 55# Steel, etc. |
| Grinding Precision | 0.002mm |
| Surface Roughness | RA0.6 |
| Verticality | 0.005mm |
| Tolerance | 0.005mm |
| Specifications & Variables |
|
| Sizes | Special sizes can be customized |
| Quality | Guaranteed high quality |
Competitive Pricing
As a manufacturer seeking long-term partnerships, we provide highly competitive market prices.
Quality Materials
Stable raw material supply with various types including SKD-11, SKH-51, Tungsten carbide, ASP-23, ASP-60, and other regular stock materials.
Precision Sizing
Our precision capabilities meet MISUMI standards for dimensional accuracy.
Fast Delivery
Well-organized management ensures typical delivery within 15 days for finished goods.
| Delivery |
|
|---|---|
| Payment |
|
| After-sale Service | Comprehensive after-sale service provided as part of our factory tradition |
Contact Person: Miss. Merry
Tel: +8618666474704
Fax: 86-769-81875281