|
Product Details:
|
| Tolerance: | +/-0.005mm | Merits: | Long-life |
|---|---|---|---|
| Surface Treatment: | Polished | Material: | SKD61 |
| Application: | Plastic Mould | Hardness: | 48-52 HRC |
| Highlight: | injection mold components,plastic moulded components |
||
| Product Name | Special Shape Multi-Cavity Plastic Mould Parts For Plastic Insert Molding |
|---|---|
| Shape Types | Taper Black Set, Straight Block Set, Round Block Set etc. |
| Material | SKD61, SKH51, SKD11, SK2, YK30, 55# Steel etc. |
| Grinding Precision | 0.002mm |
| Surface Roughness | RA0.6 |
| Verticality | 0.005mm |
| Tolerance | 0.005mm |
| Specification and Variables |
|
| Sizes | Special sizes can be customized |
| Quality | Guarantee high quality |
| Quick Response | Your inquiry will be replied within 24 hours |
|---|---|
| High Quality | Well-trained workers and more than 10 years experience |
| Competitive Price | Directly from factory to save your money |
| Short Lead Time | Being efficient: 3-7 days for samples and 10-35 days for quantity orders |
| Flexibility | Small orders are acceptable for quick delivery and to help you reduce stock cost |
| OEM | Custom fabrication according to your drawings, samples or designs |
Contact Person: Miss. Merry
Tel: +8618666474704
Fax: 86-769-81875281