|
Product Details:
|
| Material: | 1.2343 | Tolerance: | +/-0.01mm |
|---|---|---|---|
| Hardness: | 44-46HRC | Surface Treatment: | Nitriding |
| Application: | Die Casting Mold | Weight: | 0.2kg |
| Cavity: | Single | ||
| Highlight: | plastic injection mould parts,injection molding parts |
||
Our Die-Casting and Molding Tools and Components are fabricated from high-grade steel, iron, and other ferrous and non-ferrous materials. These sturdy and corrosion-resistant tools and accessories are available in diverse tolerances, tempers, and other technical and dimensional specifications. All our tools and accessories can be manufactured according to the drawings and technical specifications provided by our clients.
Based on our extensive R&D, we offer a comprehensive range of accessories to meet the requirements of mould makers and die makers. We pay special attention to materials and durability of the inserts. Years of machining experience, high-quality imported materials, advanced imported machining equipment, leading testing equipment, and a comprehensive delivery quality management system ensure high-quality product components.
Our strength lies in cooling processing. We have more than 3 gun drills in our factory and produce over 1,000 cooling core pins per month. Every item is certified to ensure quality and concentricity within 0.2mm T.I.R. We use gun drill machines that utilize only SR-drills and have special grinding machines for gun drill maintenance, which is essential for accurate regrinding. We can produce Ø3×L=600mm holes with excellent finish, concentricity, and surface quality using SR-drills.
| Material | SKD61, DAC, H13, 1.2347, 8346 |
| Industry Standards | DIN, JIS, AISI, GB |
| Hardness | HRC44-46 |
| Heat Treatment | Available + Nitriding Treatment |
| MOQ | 1 pcs |
| Quality Control | Hardness Tester, Calipers, Altimeter, CMM, Projector, 2.5D |
| Service | Made-to-order |
| Surface Treatment | Nitriding |
| Closest Tolerance | ±0.01mm |
| Polishness | Ra0.6 |
| Axiality | 0.005mm |
| Verticality | 0.005mm |
| Additional Information |
|
| Our Website | www.precision-mouldparts.com |
Contact Person: Miss. Merry
Tel: +8618666474704
Fax: 86-769-81875281