|
Product Details:
|
| Parts Name: | Precision Mould Parts | Material: | 1.2344 |
|---|---|---|---|
| Tolerance: | +/-0.005mm | Hardness: | 48-52HRC |
| Application: | Die Casting Mould | Surface Treatment: | Polished |
| Sample: | Within 7 Days | ||
| Highlight: | precision mold components,injection molded parts,1.2344 Mold Core Pins |
||
For die casting mold parts, we use imported steel such as 1.2344, 8407, and DAC, which offer excellent yield and tensile properties, superior wear resistance, corrosion resistance, and impact resistance. Our unique surface treatment technology significantly extends product life. We utilize world-class testing equipment to ensure strict quality control throughout the manufacturing process.
We place special emphasis on material selection and insert durability. Years of machining experience, high-quality imported materials, advanced imported machining equipment, leading testing equipment, and a comprehensive delivery quality management system ensure the production of high-quality product components.
| Material | 1.2344 |
| Hardness | 48-52 HRC or dependent on material |
| Heat Treatment | Available |
| Service | Made-to-order |
| Surface Treatment | TiCN, TiN, Aitain, Ticrn, nitriding, Black oxygened, Black coating, etc. |
| Closest Tolerance | ±0.005mm |
| Polishness | Ra0.6 |
| Axiality | 0.005mm |
| Verticality | 0.005mm |
SENLAN manufactures a comprehensive line of standard and customized ejector pins, punches, insert pins, cavity pins, core pins, mold cores, and other mold accessories and die parts.
| Equipment Type | Brand | Model | Precision | Quantity | Origin |
|---|---|---|---|---|---|
| CNC | TAKISAWA | NEX-108 | 0.002mm | 4 | Japan |
| WEDM | SODICK | AQ400LS | 0.003mm | 2 | Japan |
| WEDM | CHMER | G435 | 0.005mm | 1 | Taiwan |
| EDM | CREATOR | CJ-235 | 0.005mm | 4 | Taiwan |
| Mirror EDM | SODICK | Sodick-AM30LS | 0.003mm | 2 | Japan |
| Mirror EDM | MAKIMO | EDGE2 | 0.002mm | 1 | Japan |
| Desktop Lathe | JINGCHENG | YB-15 | 0.05mm | 4 | China |
| Desktop Lathe | JINGCHENG | YB-25 | 0.05mm | 2 | China |
| OD Grinder | HOTMAN | FX-03 | 0.002mm | 5 | China |
| ID Grinder | HOTMAN | FX-05 | 0.002mm | 3 | China |
| Centerless Grinder | HOTMAN | FX-12S | 0.001mm | 2 | China |
| Surface Grinder | SHUGUANG | 614 | 0.001mm | 4 | China |
| Surface Grinder | SHUGUANG | 618 | 0.001mm | 2 | China |
| EDM Drilling | ZENBANG | ZB-03 | 0.01mm | 1 | Taiwan |
| Miller | TOPINR | AVA | 0.01mm | 2 | China |
Contact Person: Miss. Merry
Tel: +8618666474704
Fax: 86-769-81875281